Start
Audi A3 Sportback - Sport i turystyka PDF Drukuj Email
Oceny: / 0
KiepskiBardzo dobry 
Po 3-drzwiowym modelu A3 przyszła kolej odmianę o charakterze rodzinnym. A ta z założenia musi mieć 5 drzwi i duży bagażnik. Takie jest właśnie najnowsze Audi A3 Sportback. Zmieniając tył A3 od razu wprowadzono najnowszy wzór twarzy bazujący na tzw. grillu Singleframe, przejętym z większych modeli A6 i A8. Końcowy zwis nadwozia zwiększono o 8,3 cm i spłaszczono trochę linię dachu - co zwłaszcza w powiązaniu z 18-calowymi kołami nadało autu bardziej sportowy wygląd. Pojemność bagażnika licząc przestrzeń pod półką nie wzrosła pokaźnie w porównaniu z A3, bo z 350 do 370 dm3, ale w praktyce jest 2-krotnie większa, wszak w kombi bagaż możemy układać aż po dach. Ten z kolei jest niemal w całości przeszklony i odsuwany, więc zupełnie zmieniło się wrażenie z jazdy tą wersją A3.

Wraz z modelem Sportback premierę światową święcił nowy silnik serii FSI, a więc benzynowy odznaczający się bezpośrednim wtryskiem paliwa. Najnowsza jednostka R4-2.0 otrzymała symbol TFSI. Nietrudno się domyśleć, że pierwsza z liter związana jest z zastosowaniem turbosprężarki. Tak więc można powiedzieć, że gdyby nie wyścigowe Audi R8, byłby to pierwszy silnik łączący bezpośredni wtrysk i turbo. W każdym razie dzięki temu wypróbowanemu w LeMans rozwiązaniu, gwarantując wysoką trwałość, moc silnika zwiększono do 200 KM.

Przy ciasno zestopniowanej przekładni 6-biegowej, przyspieszanie do setki trwa zaledwie 7,1 s, a prędkość maksymalną producent określił na 234 km/h. Ponadto w A3 Sportback oferowane są te same silniki co w wersji 3-drzwiowej, a więc 1,6-105 KM, 1,6 FSI-115 KM, 2,0 FSI-150 KM, 3.2 V6-250 KM oraz turbodiesle TDI 1,9-105 KM i 2,0-140 KM. Oprócz przekładni 5 i 6-biegowych dostępne są też skrzynie Tiptronic oraz doskonała, sportowa DSG, działająca baz przerywania przeniesienia mocy. I wreszcie nie sposób przeoczyć faktu, iż oprócz wersji przednionapędowych, Audi oferuje odmianę Quattro.

A3 SportBack 07.jpg A3 SportBack 02.jpg Zapraszamy do galerii zdjęć

Zmieniony ( 24.08.2006. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »