Start
AUDI S4 - SPEED4 PDF Drukuj Email
Oceny: / 0
KiepskiBardzo dobry 
Wpisał: Bopeq   
Audi wprowadziło usportowioną odmianę modelu A4, tradycyjnie określając ją symbolem S4. Auto dostępne jest zarówno w wersji sedan, jak i kombi - Avant. Sercem nowego Audi S4 jest 344-konny silnik V8 o pojemności 4,2 litra. Wysoka moc pozwala na uzyskiwanie dużej prędkości maksymalnej, ale w trosce o bezpieczeństwo elektronicznie ograniczono ją do 250 km/h. Zastosowany w tym aucie wolnossący silnik V8 już na pierwszy rzut oka zwraca uwagę niezwykle kompaktowymi wymiarami. Jego długość - tylko 46,4 cm, umożliwia zamontowanie go w stosunkowo niewielkiej komorze.

W celu uzyskania tak zwartej budowy, konstruktorzy umieścili łańcuch napędzający wałki rozrządu i agregaty pomocnicze po stronie koła zamachowego. Dzięki temu udało się zmniejszyć długość silnika o 5,2 cm. Jednostka ta waży zaledwie 195 kg. Zdecydowanie większe wrażenie, niż liczby, sprawia w praktyce spontaniczna reakcja pojazdu na każdy ruch pedału gazu, zaskakująca lekkość przyspieszania oraz wysoki, typowy dla silników V8 moment obrotowy. Przenoszony jest on na 18-calowe koła przez sportową i niezwykle precyzyjną przekładnię 6-biegową o krótkich przełożeniach oraz stały napęd na wszystkie koła - quattro..

Aluminiowe, lekkie zawieszenie zapewnia bardzo dobre prowadzenie pojazdu. Wyjątkowy charakter Audi S4 przejawia się w świadomie powściągliwym wyglądzie zewnętrznym.Znawca rozpozna je po mocniejszych, lakierowanych w kolorze nadwozia zderzakach z dużymi wlotami powietrza, ksenonowych reflektorach z obudową w kolorze tytanu oraz po lusterkach zewnętrznych z polerowanego aluminium. Z tyłu charakterystycznymi dla S4 elementami są duże rury wydechowe po obu stronach i delikatny spojler w limuzynie. Także we wnętrzu znajdziemy elementy charakterystyczne dla S4: zegary mają typowe dla samochodów serii „S" popielate tarcze oraz wskazówki różniące się od stosowanych w A4. Sportowy charakter samochodu podkreśla skórzana kierownica z trzema ramionami i znaczkiem „S". Doskonałe trzymanie boczne i jednocześnie wygodę podczas długich podróży zapewniają montowane seryjnie, regulowane elektrycznie w wielu płaszczyznach fotele sportowe Recaro

Audi S4

Rodzaj silnika V8/5
Pojemność (cm3) 4163
Moc max (KM) 344
0-100 km/h (s) 5,6
V max (km/h)

250

Paliwo (L/100) 13,3
R.osi/dług (cm) 265/457,5
Szer/wys (cm) 178/141,5
Masa wł. (kg) 1660
Bagażnik (dm3) 445Zapraszamy do galerii zdjęć
Zmieniony ( 24.08.2006. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »